Odsłony: 54

Symbolicznie, w pięknej oprawie, zakończyliśmy pierwszy rok akademicki w nowych uwarunkowaniach prawnych. Piszę symbolicznie, bo zajęcia trwać będą w większości nadal – do końca czerwca. A rozpoczniemy je, choć w niepełnym wymiarze, już w miesiącu wrześniu. Tak więc przed nami dwa pełne miesiące wakacji. Życzę wszystkim Koleżankom i Kolegom wspaniałego wypoczynku, wielu przygód, które później długo się pamięta oraz nabrania sił i zapału do uczestnictwa w zajęciach nowego roku akademickiego 2022/2023. Rozpoczną się one w pełnym wymiarze w październiku br.

Uroczyste zakończenie obecnego roku akademickiego było kilku godzinnym naszym świętem z udziałem społeczności uniwersyteckiej i zacnych Gości, którzy mieli okazję zapoznać się z autentycznymi sukcesami naszych działań pro senioralnych. Dali tego później wyraz w swoich laudacjach. Zaszczycili nas swoją obecnością: P. Adam Ostalecki – dyrektor generalny Urzędu Wojewódzkiego, P.Adam Rams – prezydent Knurowa i P. Tomasz Rzepa –przewodniczący Rady Miasta Knurowa, Starostwo Powiatu Gliwickiego reprezentowali: P. Ewa Jurczyga – członkini Zarządu oraz P. Henryk Hibszer – wiceprzewodniczący Rady Powiatu, tutejszy Okręg Rejonowy PCK reprezentowała P. Kierownik Magdalena Kupka. Piękny list z życzeniami i podziękowaniami otrzymaliśmy od Wójta Gminy Pilchowice – P. Macieja Gogulli. Wcześniej piękne pozdrowienia przekazali nam P. Stanisław Szwed – wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej oraz posłanka P. Krystyna Szumilas.

Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości przytoczę jej scenariusz. Po powitaniu obecnych na sali gościnnego nam „Kina”, odśpiewano nasz uniwersytecki hymn. Następnie zobaczyliśmy, owacyjnie przyjęte przez widzów, premierowe przedstawienie „Małego księcia” , w wykonaniu aktorów uniwersyteckiego teatru „Utewuś” i reżyserii P. Aleksandry Żydek- Tomeckiej. Doświadczyliśmy w ten sposób kolejnego sukcesu Knurowskiego UTW.

Następnym punktem programu był tradycyjny wykład, tym razem w moim wykonaniu. Składał się z trzech segmentów tematycznych: przedstawienia sytuacji seniorów w Polsce, zobrazowania piękna i ciekawostek Knurowa oraz, łączącego dwa poprzednie, segmentu ukazującego działalność Knurowskiego UTW. Działalność będącą wielkim senioralnym sukcesem edukacyjnym, kulturalno- artystycznym, sportowo-rekreacyjnym i wspaniałym efektem pracy wolontariuszy.

Był ten organizacyjny sukces możliwy dzięki funduszom pozyskanym z różnych instytucji i osób prywatnych, którym raz jeszcze, w imieniu całej społeczności uniwersyteckiej, publicznie złożyłem słowa podzięki.

Z serca płynące podziękowanie skierowałem też do wszystkich, którzy przyczynili się do nadania temu sukcesowi niezwykłego blasku : Zarządowi Knurowskiego UTW, uniwersyteckiemu „Gronu profesorskiemu” czyli naszym wspaniałym Liderom Sekcji zainteresowań oraz odbiorcom efektów ich pracy – wszystkim Studentom - Członkom Stowarzyszenia Knurowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

W następnym punkcie programu nastąpił moment symbolicznego nagrodzenia wolontariackiej pracy naszych Liderów. – piękną różą , w nawiązaniu do treści „Małego księcia”, dyplomem dziękczynnym i świeżo wydaną powieścią Olgi Tokarczuk - „Empuzjon”.

Na zakończenie roku akademickiego, w każdej szanującej się uczelni, rektor wręcza swoje wyróżnienie. W naszej nie mogło być inaczej ( radości nigdy za wiele). Wyróżnienie Prezesa, za niezwykle efektywną pracę, otrzymały Panie - Barbara Bąk i Gabriela Ungrowska.

I wreszcie nadszedł czas wystąpień naszych szanownych Gości. Myślę, że już dawno nie usłyszeliśmy tyle ciepłych słów i pochwał oraz zachęt do dalszego utrzymywania wysokiego poziomu działań pro senioralnych.

Na zakończenie uroczystości mieliśmy okazję podziwiać piękne występy naszych grup artystycznych – śpiewu „Grupy śpiewaczej” i tańca „Chyżych nóżek”.

Wszystkim Ludziom Dobrej Woli, którzy przyczynili się do przygotowania i uświetnienia tej uroczystości składam najserdeczniejsze podziękowanie.

Jeszcze raz życzę wspaniałych wakacyjnych wrażeń.

Tomasz Reginek

P.S. Zachęcam do zobaczenia relacji z uroczystości na „iknurow.pl” oraz przeglądnięcia fotek w naszej Fotogalerii, autorstwa Arkadiusza Łyki.