Koleżanki i Koledzy
Jesień jest piękna. I na ilustrację tego ukazuję kilka zdjęć z ogródka mojego syna Marcina. Ale…
Jesień życia również może być taka, jeśli intensywnie, nie bacząc na przeciwności losu, będziemy szukać jej fantastycznych pięknych barw. Cieszę się bardzo, że razem z gremium moich Przyjaciół z kierownictwa Knurowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku , w tym ubarwianiu naszym Koleżankom i Kolegom jesieni życia - uczestniczę.
W ostatnim okresie byliśmy świadkami i uczestnikami - m.in. kilku pięknych imprez, które wzbogaciły nasz stały, już realizowany garnitur działań - w ramach 18 Sekcji zainteresowań Knurowskiego UTW. Był to wykład dr Leszka Woszczka, kierownika katedry Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, będący składową programu „Aktywni +”, nadzorowanego przez naszą, - jedną z mistrzyń od programów pomocowych - Barbarę Bąk. Wykład , którego uczestnikami byli nie tylko nasi studenci ale również liczne grono przyjaciół z sąsiednich Gmin a którego treścią były przesłanki rozwoju psychicznego człowieka od urodzenia aż do śmierci. Wyszliśmy z niego - z bólem głowy od przekazanej treści i jeszcze większym bólem brzucha od śmiechu, dzięki talentom aktorskim i poczuciu optymistycznego humoru wykładowcy.
Drugą piękną imprezą KUTW była wycieczka po Ziemi Gliwickiej – pięknej, jeśli się ją umiejętnie odkrywa i ciekawie przekazuje. Czy wiecie, że mamy na podorędziu zabytek klasy „0” w Poniszowicach i Szwajcarię w Rachowicach ? Te i inne atrakcje w Bycinie, Rudzińcu i Pławniowicach były udziałem 57 osób, bo tyle mieści autokar, dzięki naszej szefowej od turystyki – Gabrysi Ungrowskiej i jej męża Gerarda. Wycieczka ta była zaczątkiem bogatego planu działań turystycznych Uniwersytetu. W tym semestrze planujemy jeszcze co najmniej dwie wycieczki.
Nad trzecimi poczynaniami , poza programowymi w tym miesiącu, pieczę miała nasza liderka wielu talentów – Marysia Szreter. Czuwała Ona nad realizacją pierwszego realizowanego dzieła , będącego dzieckiem listu intencyjnego, który podpisałem – w imieniu naszego gremium - z Dyrektorem Knurowskiego Centrum Kultury – dr Mariuszem Kowalczykiem. Projekt ARTFEST realizowany był w przedszkolach, szkołach , Caritasie i Bibliotece Miejskiej. W tej ostatniej, pod okiem Ewy Kokot - kierowniczki Domu oświatowego Biblioteki Śląskiej i Marka Kusia – dyrektora Biura Wystaw Artystycznych w Katowicach – przebiegał w trzech etapach pod nazwami: „Inspiracja”, „Interpretacja” i „Publikacja”, - ku uciesze i nagromadzeniu wiedzy przez licznych uczestników. Końcowym efektem projektu będzie wernisaż w „Sztukaterii” – 7 listopada br., na który już teraz zapraszamy.
To wszystko co się dzieje pod szyldem Uniwersytetu dodaje nam animuszu i nastraja optymistycznie. Po prostu już teraz, a przecież jeszcze raczkujemy, dobrze się dzieje w naszych działaniach pro senioralnych, które oferujemy mieszkańcom Knurowa i okolicznych Gmin.
Podzielcie się swoimi radościami z przyjaciółmi. Drzwi wstępu do Knurowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku są dalej otwarte. Wprawdzie nasza szefowa sekretariatu – Nadzia Maik mówi, że osiągnęliśmy pułap członkowski ,jakiego dawno już nie było, ale przecież w ilości siła. W każdym z nas drzemią talenty i ukryta nieraz siła sprawcza. Zapraszamy. Odwiedzajcie często naszą stronę internetową.
Z pozdrowieniami Tomasz Reginek