„E- usługi publiczne dostępne dla seniora”

Kontakt z bliskimi, zakupy, dostęp do dóbr kultury i rozrywki – to tylko niektóre możliwości, jakie daje Internet. Dla młodszych to codzienność. Dla starszych – może to być realne ułatwienie życia. Dorzucamy do tego e-usługi, dzięki którym sprawy urzędowe można załatwiać siedząc w ulubionym, domowym fotelu.

Celem programu „E- usługi publiczne dostępne dla seniora” jest podniesienie kompetencji cyfrowych seniorów oraz zachęcenie uczestników do korzystania z elektronicznych usług publicznych. Na spotkaniach seniorzy korzystają z zapewnionych przez nas tabletów, oraz otrzymają materiały edukacyjne.

Na warsztatach zostaną omówione tematy:

  • Jak założyć Profil Zaufany
  • Wykorzystanie w praktyce Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP)
  • Jak korzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP)
  • Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS)

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP) - to miejsce, w którym składa się wnioski i pisma urzędowe. Możesz m.in. złożyć wniosek o nowy dowód osobisty lub wysłać pismo do swojego urzędu i wiele innych. Usługi są bezpłatne a korzystanie jest możliwe dzięki posiadaniu Profilu Zaufanego.

Zapoznanie jak założyć Profil Zaufany

Profil Zaufany to zestaw Twoich podstawowych danych, takich jak numer pesel, imię i nazwisko oraz data urodzenia. Profil Zaufany można założyć na dwa sposoby: za pomocą banku lub innego dostawcy tożsamości lub wypełnić wniosek online i potwierdzić go w placówce. Posiadając Profil Zaufany możemy online załatwić sprawę w urzędzie stanu cywilnego, urzędzie skarbowym, ZUS i urzędzie gminy. Mając PZ możesz korzystać z aplikacji mObywatel. Aplikacja to tak zwany "cyfrowy portfel". W aplikacji możesz dodać eDowód osobisty, ePrawo jazdy, eDowód rejestracyjny eRecepty czy Unijny Certyfikat Covid.

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) - to narzędzie, które dostarcza informacje medyczne o naszym stanie zdrowia i logujemy się na stronie pacjent.gov.pl za pomocą Profilu Zaufanego. W IKP znajduje się: (E-recepta, historia leczenia, e- skierowania, apteczka (wykaz leków które wykupiliśmy na receptę) i inne informacje.

Nie wiesz gdzie kupić lek i jednocześnie zarezerwować lek przez Internet wejdź na stronę https://ktomalek.pl

NFZ udostępnia stronę " kiedy i gdzie" najszybciej zostanie wykonane świadczenie z NFZ https://terminyleczenia.nfz.gov.pl

Wprowadzenie i wytłumaczenie czym jest Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Przedstawienie najważniejszych funkcji portalu, m.in. jak sprawdzić informacje o przyznanych i wypłacanych świadczeniach.

Prowadząca Anita Drygajło