Jak nie dać się oszukać korzystając z urządzeń mobilnych.

Seniorzy - Kierunek aktywności obywatelskiej

 

Od pewnego czasu coraz częściej przenosimy nasze życie, a przynajmniej niektóre jego elementy, do wirtualnego świata. Smartfona mamy dziś niemal wszyscy – od dzieci, do osób najbardziej zaawansowanych wiekiem. Z urządzeń korzystamy praktycznie bez przerwy – przesyłając coraz więcej danych, także tych potencjalnie wrażliwych. W Internecie udostępniamy informacje nie tylko na swój temat, ale także piszemy o naszych bliskich, rodzinach umieszczamy zdjęcia, prywatne wiadomości, a nawet kontakty.Te informacje mogą posłużyć do ataku na nas, tj. kradzieży naszych danych osobowych, jak i do ataku na naszą gotówkę. Powinniśmy przywiązywać uwagę do tego, aby zabezpieczyć to, co publikujemy czy odwiedzamy w Internecie, czyli na jakie strony wchodzimy i jakie aplikacje instalujemy. 

Oszuści łapią się różnych sposobów, by wyłudzić nasze dane i pieniądze. Aby tego uniknąć:

  • Sprawdź, czy e-mail na pewno jest adresowany do Ciebie (z imienia i nazwiska). Jeśli występujesz w roli np. „przyjaciela”, czy „zwycięzcy” – to podejrzane. Zweryfikuj oznakowania i ogólny wygląd wiadomości.
  • Bądź podejrzliwy w stosunku do zwrotów: „kliknij natychmiast”, „odpowiedz w ciągu 24h” – i innych, które mają wymusić szybką reakcję. Oszuści wysyłają SMS-a lub maila podszywając się pod np. firmę kurierską, energetyczną, operatorów telekomunikacyjnych ... albo bank, z wiadomością o konieczności niewielkiej dopłaty. Zawsze zweryfikuj źródła informacje. W wiadomości jest link do fałszywej strony serwisu z płatnościami – jeśli się zalogujemy, tak naprawdę podajemy oszustom swoje dane, co jest równoznaczne z zaproszeniem ich do wyczyszczenia naszego konta. Klienci banku stają się ofiarami phishingu. Oszuści rozsyłają maile i sms z treścią dotyczącą wykrytego nieautoryzowanego logowania i w ten sposób nakłaniają do podania danych logowania na fałszywej stronie internetowej. Klienci tracą dostęp do kont i pieniądze. Pamiętaj też, że banki i inne instytucje nigdy nie proszą o podanie hasła lub innych wrażliwych danych za pośrednictwem maila czy smsa
  • Nigdy nie klikaj w nieznane linki w sms-ach i e-mailach
  • W Internecie pojawił się operator telefonii internetowej z możliwością prezentacji dowolnego numeru na telefonie abonenta, do którego wykonujemy połączenie. Serwis proponujący usługę zmiany numeru pozwala bowiem udawać, kogo się chce (kogoś z rodziny, znajomych, banku, policji...) telefonicznie, sms-owo, oczywiście. Na poziomie numeru. Dokumenty kolekcjonerskie już są nielegalne. Ale w sieci wciąż znajdziemy wiele sklepów, w których można kupić replikę dowodu osobistego lub innego dokumentu na dowolne dane. Uwaga seniorze nie oddzwaniaj na nieznane podejrzane (nr kierunkowy itp.) numery telefoniczne. Wykład zdecydowanie podniósł świadomość seniorów w temacie bezpieczeństwa w Internecie przestraszył lecz równocześnie uzmysłowił niebezpieczeństwa.

Drogi seniorze w każdej sytuacji zachowaj czujność

Prowadzący: Tomasz Dandy