ukash kart |

2016 - Rumunia

 

PIERWSZE SKOJARZENIE Z RUMUNIĄ

Zapewne większość z Was pomyśli o Transylwanii -krainie legendarnego Drakuli, która do dziś pozostaje tajemnicza i dzika. Turystów przyciąga tu głównie Sighisoara, czyli średniowieczne miasteczko, w którym urodził się Wład Palownik. W programie było zwiedzanie regionu Maramuresz, słynącego z drewnianej architektury i pięknych górskich widoków. Odwiedziliśmy miejscowość Sapanta, słynąca z jedynego w Europie "Wesołego Cmentarza", z kolorowymi nagrobkami w stylu ludowym. Wieś Barsana w dolinie Izy z zespołem klasztorny, z daleka z łatwością można wziąć za zabytek. Tymczasem powstał on nieco ponad 20 lat temu. Kontynuuje on najlepsze tradycje marmaroskiego budownictwa drewnianego.
Niezapomniane, wspaniałe widoki wzdłuż Trasy Transfogarskiej, to 108 kilometrowa droga prowadząca przez najwyższe pasmo Gór Fogarskich, pasma Karpat (my przejechaliśmy około 40 km). Wybudowano ją za czasów dyktatora  Nicolae Ceauşescu na przełomie lat 60-70-tych, a stanowiła ona swoisty pokaz możliwości dyktatora, który postanowił udowodnić, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Zostało to okupione ogromnymi stratami w ludziach, o czym może świadczyć bogactwo dyktatora w momencie śmierci na tle wyjątkowej biedy rumuńskiej wsi.
Dla zainteresowanych , miejscowości jakie jeszcze zwiedziliśmy: Sicevita, Bogdan Voda, Suczawa, Bukareszt, zamek w Bran, Braszów, górski kurort Sinaia z pałacem Hohenzollernów Peles, Sybin, Turda - zwana czasem rumuńską Wieliczką.
Powrót do kraju przez Węgry, z kilkugodzinnym zwiedzaniem Budapesztu.
 
Zdjęcia - patrz Fotogaleria
 
Krystyna Janicka-Dubiel

 

 
free pokerfree poker