ukash kart |

Spotkanie opłatkowe

PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 15 grudnia 2012 20:37

Wigilia. Boże Narodzenie

          Ile wzruszeń budzi w nas to jedno z największych świąt chrześcijańskich. Koloryt i szczególna atmosfera świat Bożego Narodzenia pozwalają nam oderwać się od szarej rzeczywistosci i dostrzeć inne wymiary naszego istnienia, doznać dobroci i okazać ją innym, przezyć radość spotkania w gronie najbliższych.

         W wigilijny wieczór z tęsknotą wygladamy pierwszej gwiazdy na pamiątkę tamtej jedynej, która pojawiła sie na niebie, oznajmiajac narodzenie Chrystusa. 

           Z wigilią zwykliśmy łaczyć wspomnienie domu rodzinnego jako strażnika najpiękniejszej tradycji, wartosci nieprzemijających, ciepła i dobroci. Toteż z radością podejmujemy wszelki trud by w tym szczególnym dniu znaleźć się w gronie najbliższych. Pamieć o nieobecnych i smutnych wyraża sie podczas tego wieczoru przygotowanym dla nich pustym miejscem. 

           Szczególnie starannie i uroczyscie przygotowujem wieczerzę wigilijną. Tradycyjnie jest ona postna i składa się zazwyczaj z dwunastu potraw. Do ich sporzadzania używa się wszystkich płodów pola, sadu, lasu i wody. Stary zwyczaj nakazuje skosztować każdej potrawy, gdyż w przeciwnym razie tego czego nie spróbujemy, może nam zabraknąć w przyszłym roku. 

             Wigilijną wieczerzę zaczynamy od dzielenia się opłatkiem. Wybaczamy sobie wzajemnie wszelkie urazy, przewinienia i podając biały opłatek - chleb - symbol Jezusa życzymy tego co najlepsze. 

               Pięknym zwyczajem, który ubogaca święta jest ubieranie choinki. Zwyczaj ten przywędrowa do nas sto lat temu. Bogato przystrojona choinka oznacza rajskie drzewo życia. Przypomina o radości, że oto przychodzi na świat obiecany Zbawiciel, by naprawić błąd prarodziców. Wszelkie ozdoby, które zawieszamy na choince, są symbolem obfitości łask Bożych. 

"W noc grudniową właśnie, 

kiedy gwiazdy świecą jak najjaśniej

idzie do nas dobry Święty, idzie niebem

tak jakby przez las

pełen chmur, obłoków i gwiazd,

pełen szumów i śpiewów anielskich." 

          Właśnie kolędy, poprzez swą bogatą treść i subtelną melodię, wytwarzają w czasie świat nastrój wyjątkowej bliśkosci i serdeczności. Toteż chętnie je śpiewamy w gronie rodzinnym i wśród przyjaciół.

Andrzej P. 

Poprawiony ( czwartek, 13 października 2016 12:16 )
 
free pokerfree poker